Digital Microscope JBM-HM1000
Digital Microscope JBM-HM1000
Digital Microscope JBM-HM1000
Digital Microscope JBM-HM1000
Digital Microscope JBM-HM1000
Digital Microscope JBM-HM1000
Digital Microscope JBM-HM1000
Digital Microscope JBM-HM1000
Digital Microscope JBM-HM1000 Trade Information
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Delivery Time
  • 4 Days
About Digital Microscope JBM-HM1000
Capable of measuring height in microns! High accuracy achieved through ultra-high magnification
Comes with an indicator for measuring height
Ultra-high magnification of up to 1000x!
Minimizes chromatic aberration
Sharper edges
Japans top zoom ratio of 12
Adopts a global shutter to prevent screen shaking at ultra-high magnification ranges
Coaxial lighting type
Comes standard with simple measurement software that can measure the distance between two points
SPECIFICATION
  • Model Number            JBM HM1000
  • Field-of-view                 1.5 mm x 1.25mm
  • Supported Operating System            Windows 1 O, 11
  • Memory                                                    8GB or more
                   Camera
  • Image Sensor              1/2CMOS
  • Number of Pixels        5.0 MP
  • Resolution                    26002160
  • Connection                    USB3.0
  • CPU Requirement        intel core i5 or above
                                     LENS
  • Working distance                            14mm constant
                     Introduction of optional software
  • Measurement support (Edge automatic fit) function
    Pin-point digital zoom function
    Focus stacking function for easier use
    GS-4S0 calibration tool also included
    (with 4 sets of increments 20m / 100m / 500m / 1mm)
  •                 [Measurement items]
  •  Distance between two points
  • Distance between parallel lines
  • Distance between horizontal parallel lines
  •  Distance between vertical parallel lines
  • Vertical distance
  • Distance between circle centers
  • Point coordinates
  • Angle from 3 points
  • Angle from 4 points
  • Diameter of a circle defined by 3 points. Diameter of an approximate circle
  • Rectangle
  • Ellipse
  • Approximate straight line
  •  An arc defined by 3 points, etc.
  • Minimum Order Quantity
  • 1 Piece
  • Delivery Time
  • 4 Days
Tell us about your requirement
product
Price:
Quantity
Select Unit
  • 50
Additional detail
Mobile number
Email
More Products in Digital Video Inspection Microscope Category
Digital Video Inspection MicroscopeJBM-MZ50I
Minimum Order Quantity : 10 Pieces
Focal Distance : 200 mm to infinity (adjustable) Millimeter (mm)
Light Source : Highintensity adjustable LED
View Head : Trinocular 360 rotatable head
Objective Achromatic : 4X, 10X, 40X, 100X (optional objectives available)
Digital portable Inspection Microscope JBM-DM12
Minimum Order Quantity : 1 Piece
Focal Distance : 15 mm to 100 mm (adjustable) Millimeter (mm)
Light Source : LED ring (builtin)
View Head : Monocular digital
Objective Achromatic : Fixed digital objective lens, highquality glass optics
JBM-HM2000 LIGHT DARK FIELD SUPER DEPTH 3D MEASURING INSTRUMENT
Minimum Order Quantity : 1 Unit
Focal Distance : 200mm standard Millimeter (mm)
Light Source : LED, 3W ultrabright (transmitted & reflected)
View Head : Trinocular head, 360 rotatable
Objective Achromatic : Plan Achromatic objectives 1x/2x/4x/6x
50X Digital Inspection Video Microscope JBM-MZ2i
Minimum Order Quantity : 5 Pieces
Focal Distance : 10mm 300mm adjustable